مجازات استراق سمع یا شنود چیست؟؟؟

حریم خصوصی افراد دارای حرمت و محدودیت برای ورود دیگران است. حریم منزل , دفتر کار , نامه نگاری ها , ایمیل , پیامک و نامه های اداری و شخصی و تماس های تلفنی مصداق های حریم خصوصی افراد می باشد.

رعایت اسرار و اطلاعات خصوصی مردم یکی از مهم ترین مصادیق حقوق شهروندی است.

استراق سمع چیست؟

استراق در لغت به معنی دزدیدن , پنهانی کاری را انجام دادن , پنهانی به سخن کسی گوش دادن و در اصطلاح حقوق جزا شنود غیر قانونی و مخفیانه مکالمات اشخاص یا کنترل آن از طریق ضبط غیر مجاز مکالمات تلفنی یا طریق  دیگر است.

در اصطلاح عامه نیز همان شنود معنا می شود.

استراق سمع

قانون اساسی و قوانین عادی به این امر مهم پرداخته است به این ترتیب با افرادی که به نحوی وارد حریم خصوصی دیگران می شوند قانون برخورد می کند.

یکی از موارد نقض حقوق بشر استراق سمع است.

قوانین منع استراق سمع

بنابراصل 22 قانون اساسی:

حیثیت , جان , مال , حقوق , مسکن , و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردی که قانون مجاز دانسته است.

مانند اجازه ای که قضات برای کشف جرم برای شنود و یا ورو پنهانی می دهند.

اصل 25 قانون اساسی:

بازرسی و نرساندن نامه ها , ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی , افشای مخابرات تلگرافی و تلکس سانسور , عدم مخابره و نرساندن آنها , استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون.

طبق ماده 582 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی که ضمانت اجرای اصل 25 قانون اساسی نیز محسوب می شود:

شنود پنهانی و کنترل مکالمات تلفنی اشخاص در غیر مواردی که قانون اجازه داده است جرم محسوب می شود و مرتکب به حبس یا جزای نقدی محکوم خواهد شد.

استراق سمع

همچنین در قوانین جرایم رایانه ای مصوب خرداد ماه 1388 در سه بخش با عنوان دسترسی غیر مجاز , شنود غیر مجاز و بازرسی رایانه ای به صورت ریز به این گونه جرایم پرداخته است و مجازات زندان یا جریمه نقدی یا هردو مجازات برای ارتکاب کنندگان تعیین شده است و در ماده 3 همان قانون , شنود داده های سری در حال انتقال یا دسترسی به داده های سری در حال انتقال یا ذخیره شده در سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده را در ردیف جاسوسی رایانه ای قلمداد کرده است و مجازات حبس یا جزای نقدی یا هردو را مقرر داشته است.

خشم مردم آلمان در برابر شنود آمریکا

افشای شنود تیلفون ۳۵ رهبر کشورهای دنیا توسط امریکا موضوع مهمی در جلسه سران اتحادیه اروپا بود. با وجود اینکه شنود تلفنی آمریکا از موضوعات اصلی جلسه نبود،  ولی به بحث داغی تبدیل شد.  آلمان و فرانسه در نظر دارند در مورد این موضوع با امریکا به صورت جدی و گسترده صحبت کنند، ولی سویدن در این مورد عجله‌ای ندارد. فریدریک رینفلت، نخست وزیر سویدن، به تلویزیون سویدن اظهار داشت که از اقدام آلمان و فرانسه استقبال می‌کند ولی منتظر می‌ماند تا نتیجه گفتگوهای این کشورها را بداند.

استراق سمع

خشم مردم آلمان در برابر شنود تیلفون همراه انجلا مرکل، صدراعظم آلمان، توسط امریکا ادامه دارد. شمار زیادی هم بخاطر واکنش جدی انجلا مرکل بعد از شنیدن این خبر، خشمگین هستند. برخی از انجلا مرکل انتقاد می‌کنند که بعد از اینکه او خود دچار این مسئله شده، واکنش منفی نشان می‌دهد. انجلا مرکل گفت: این قابل پذیرش نیست که در مورد دوستان خود جاسوسی کرد.

 بر اساس گزارش‌های رسانه‌‌های آلمانی، سفیر امریکا در آلمان در شنود موبایل صدراعظم آلمان، دست دارد. یکی از شهروندان آلمان، هنیلوری فیلیپ، اظهار می‌دارد که این نوع اقدام توسط امریکا واقعآ خائنانه است.

تهیه و تدوین : واحد تحریریه گروه وکلای یاسا